DiyetFaydalı Bilgiler

2019 Sağlıklı Beslenme Trendleri

2019’dan beklentiniz ne? Benim beklentim sağlıklı beslenmeyle geçecek oldukça zinde ve fit bir yıl olması!

       2019 Sağlıklı Beslenme Trendleri

Elbette zinde ve fit olmanın sırrı da vücudu doğru şekilde beslemekten geçiyor.  2019 yılında takip etmemiz gereken en popüler beslenme haberleri buradan takip edebilirsiniz.

2019, Ulusal Kurubaklagil Yılı! Birleşmiş Milletler 2016’nın Uluslararası Kurubaklagil Yılı olduğunu resmi olarak açıklamıştı. Görünen o ki fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller o yıl oldukça  ön planda olmuştu.   Kurubaklagilleri yemek olarak tüketmemizin yanı sıra gerek meze olarak gerekse farklı şekilde çok daha sıklıkla görmeye başlayacağız. Bu yüksek lifli besinlerden yapılan unlar, ekmekler ve unlu mamüller bizi hem şaşırtacak hem de kurubaklagillerle olan ilişkimizi çok daha ısıtacak.

     Sebzeler Hemen Hemen Her Yerde!

Artık sebzeleri yemek haricinde çok daha farklı şekillerde tüketebileceğimizin farkındayız. Özellikle sebze tüketmeyi sevmeyenlerin veya sebzeyi yemek olarak tüketmeye zaman bulamayanların bahaneleri bu sene itibariyle
kabul görmeyecek! Sebze bazlı hamurlar ve içecekler bu senenin favorileri olmaya aday. Sebze tabanlı bütün yiyeceklerin vegan olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu yiyecekleri tüketmek sebzeleri eğlenceli bir şekilde beslenmeye katmanın bir diğer yolu!

Sindirim Sisteminizi Mutlu Edin!

2016’da sindirim sistemimizi daha mutlu etmek için çabalayacağız. Çünkü bağırsak ve beyin arasındaki bağlantı gösteriyor ki, sindirim sistemimizin bu son halkası bizim ikinci beynimiz olarak çalışıyor. Sindirim sistemimizi sağlıklı besinlerle ne kadar iyi beslersek bağışıklık sistemimiz o kadar güçleniyor ve bu da bizim beyin sağlığımızı doğrudan etkileyerek bilişsel faaliyetlerimizi  geliştiriyor. Dahası bağırsak  florasının sağlıklı olması, nöroddejeneratif ve bazı otoimmun hastalıklara yakalanma riskini oldukça azaltıyor. Peki sindirim sistemimizi nasıl mutlu edebiliriz? Elbette onu, oldukça sevdiği, probiyotikler ve zengin lif içerikleri ile besleyerek. Kefir ve probiyotik yoğurtlar gibi yararlı bakterilerden zengin besinler bu senenin favorilerinden olacak. Sebzeler, meyveler ve tam tahıllı kaynaklar da yüksek lif içerikleriyle 2019’nın popüler besinlerinden.

Tam Tahıllar Geleceği Besliyor!

Tam tahıllı ve kompleks karbonhidrat içeren besinler 2019’da da popülerliklerini korumaya devam ediyor! Bulgur, farro, karabuğday, kinoa, amaranth, sorgum gibi yüksek lif ve protein içeriğine sahip ve tam bir B grubu vitamin kaynağı besinlere bu sene sıklıkla soframızda yer vereceğiz. Kendileriyle farklı yiyeceklerin içerisinde de karşılaşabilirsiniz! Tam tahıllı barlar, gevrekler ve dondurulmuş besinler bu sene bu harika besinleri daha sık tüketebilmenize imkan tanıyacak!

Various of legumes

2019’nın Süprizi Nooch

Bu sene sıklıkla karşılaşabileceğiniz besin lerden biri de nooch! Mutfak dünyasında vegan beslenmenin popüler hale geldiği şu günlerde nooch da yeni favorilerden biri olacak. Süt içermeyen parmesan veya bir çeşit besleyici maya olarak bilinen bu süper besin, şeker kamışından veya şeker pancarından elde edilen fındıksı bir tada sahip. Bu  lezzetin ¼su bardağı ölçüsünde 8 gr protein, 3 gr lif ve günlük B12 ihtiyacının ortalama 3 katını karşılayacak kadar besleyici özelliğe sahip. 2019, gerek salatalarda gerekse makarnalarda bu eşsiz lezzetle tanışmak için harika bir zaman!

Sağlıklı Yağlarla Barışma Zamanı!

2015’te zaten yağları tekrar sevmeye başlamıştık! Ancak bu yağların miktarı ve kalitesinin sağlıklı beslenmeye
uygun olup olmadığına 2016 yılında daha çok dikkat edeceğiz. Hindistan cevizi yağı, çiğ fındık/badem/ceviz gibi yağlı tohumlar, iyiden iyi ye kendilerini kabullendiğimiz chia ve keten tohumu 2019’nın popüler sağlıklı yağ
kaynaklarından. Artık hemen hemen her markette yağsız/ light ürünleri aramanıza gerek yok; çünkü 2019’da besleyici özelliğe sahip yağlarla hazırlanmış yiyecekler kendilerini sevdirmeye başlayacak. Organik Eskiyor, Biyodinamik Geliyor! Son zamanlarda duymaya ve görmeye oldukça alıştığımız bir tanım “organik” eski büyüsünü kaybetmeye başlıyor. İyi tarım uygulamalarıyla hazırlanan organik gıdalar yerini, en çevre dostu tarım olarak anılan biyodinamik faaliyetlerine bırakıyor. Biyodinamik; besinlerin hiç bir şekilde sentetik pestisit ve gübre içermemesi, yetiştirilen çiftliklerin ise tamamen kendi kendine yetebilmesi anlamına geelen bir sistem. Gittikçe çevre dostu akımlara yönelerek doğaya yönelen bizler bu sene de biyodinamik ile yetiştirilen besinleri tüketmeye başlayacağız.

Yeni Farkındalık: Kalori Saymak!

Gün geçtikçe diyet yapma ve sağlıklı beslenme konu sundaki farkındalıklarımız artmaya başlıyor. Yediğimiz yiyeceklerin miktarlarına, kalitesine, besleyici özelliklerine ve elbette kalorisine çok daha fazla dikkat eder hale
geliyoruz. Esasında kalori saymaktan kasıt kalorilere takıntılı hale gelmekten çok ne yediğimizin ve neden
yediğimizin çok daha fazla farkına varmak. Yeni jenerasyon tıkabasa doymak ve yeterli derecede doymak arasındaki
farkındalığa çok daha erken kavuşacak gibi gözüküyor. 2019’da besinlerin kalorileriyle beraber besleyici özelliklerine daha çok dikkat edecek ve vücudumuzun sağlığını devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız!

MERVE TIĞLI ÇINAR

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı