Faydalı Bilgiler

Metabolizmanız Kışa Hazır mı?

Kışa Hazırlanın

Metabolizmanız Kışa Hazır mı?

 1. Kahvaltı yapmadan evden çıkmayın. Kahvaltıda mutlaka yumurtanız olsun, yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ve bol yeşillik tüketin.
 2. Yeterli protein alın. Proteinlerin termik etkisiyle hem metabolizmanız ateşlenecek hemde uzun süre tokluk
  hissedeceksiniz. Ancak proteinlerin yağ içeriklerinin de yüksek olması nedeniyle
  özellikle yağsız olanları tercih etmeniz önemli.
 3. Posadan zengin beslenin. Sofranızda her gün başka bir kış sebzesi ya da salatanız olsun, meyvelerinizi taze ve kabuklu olarak tercih edin.
 4. Yeterli C vitamini alın. Özellikle kış meyveleri portakal, mandalina, greyfurt, turunçgiller bu konuda yardımımıza yetişiyor.
 5. Su içmek göreviniz olsun.Kışın su içmek zor diyorsanız bunu bir görev olarak düşünün. Uyumadan önce, uyanınca, yemekten önce,ara öğünden önce gibi zamanlarda 1 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.
 6. Kurubaklagilleri deneyin. Hem posa hem de biraz protein biraz karbonhidrat için kurubaklagiller kış yemeği olarak karşımıza çıkıyor. Yanında yoğurt ve salata ile harika bir akşam yemeği alternatifi.
 7. Tatlı krizleriniz için tarçından faydalanın. Suyunuza, çayınıza, süt ve yoğurdunuza, meyvelerinizin üzerine tarçın serpiştirin, gün içinde tatlı isteğinizde ki azalmayı siz de göreceksiniz. Sıcak sütün içine 2 küp bitter ve bol tarçınla tatlı krizinize savaş açan bir ara öğün yapabilirsiniz mesela:)
 8. Baharatlarla metabolizmanızı ateşleyin. Yemeklerinizi lezzetlendirmek istiyorsanız yağlar yerine bol baharat kullanın, hem metabolizmanız canlansın hem de yemekleriniz tatlansın:)

FATMA GÖNEN

Metabolizmanız Kışa Hazır mı?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı