Faydalı Bilgiler

Mutlu ve sağlıklı bir yıl için 6 öneriyle altın bir başlangıç yapın

Kaliteli bir yaşam için mutlu ve sağlıklı olmanız temel kurallardandır. Bunu elde etmek sizden başkasının elinde değil.

       Mutlu ve sağlıklı bir yıl için 6 öneriyle altın bir başlangıç yapın

Siz istemediğiniz sürece kimse sizi üzemez ve kimse sizi sağlıksız yaşamaya teşvik edemez. Avuçlarınıza bakın ve orada hiç tahmin etmediğiniz kadar büyük bir güce sahip olduğunuzun farkına varın. Bu gücü hayata geçirmek için yeni yılda uygulayabileceğiniz 6 tane altın önerimiz var. İşte sizin mutlu ve sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlayacak altın öneriler.

   Seçimlerinizin farkına varın

Etiket okumayı alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ediyoruz. Marketten satın aldığınız gıdaların paketini inceleyin ve ona göre beslenme düzeninize dahil edin. Paketi incelerken neden okuduğunuzu, neden yediğinizi ve içindekilerin size nasıl bir etkisi olacağını. Bu sayede anda yaşar ve farkındalığınız artar. Temiz beslenin En basit yönünden temiz yeme bütün (işlenmemiş) ve onların en doğal hallerinde, gerçek besinleri yemek
anlamına gelir. Örnek olarak her hafta alışveriş listenizi yaparken, temiz sağlıklı besin lere geçiş yapın. Mesela beyaz
pirinç almak yerine, bu hafta kahverengi pirinç alın. Temiz beslenmeye geçmek zor değildir. Bu yavaş ve istikrarlı yaklaşımı ile tükettiğiniz besinleri temiz besin yapabilirsiniz.

      Hareket edin

Spor yapmak fit olmanızı sağlar, size enerji verir ve vücudunuz endorfin depolar. Bu sebepden dolayı bitmis bir antrenman sizi mutlu hissettirir. Ayrıca masa başında çalışmak zorunda olanlar en az iki saat aralıkla ayağı kalsın ve biraz yürümeyi denesin. Yürümek dejarz olmanızı sağlar ve hareket etmiş olmanız sizi daha iyi hissettirir.

     Zihninizi boşaltın

Egzersize başlamadan önce kendinize 30 saniye zaman verin ve nefesinizi kontrol altına alın. Burnunuzdan yavaş bir şekilde ama alabildiğinizce çok nefes alın. Sonra yine yavaş bir şekilde ağzınızdan verin ve rahatlayana kadar tekrarlayın. Sonra bulunduğunuz noktada gözleriniz kapalı başınızdan ayakuçlarınıza kadar tüm vücudunuzu hissedin. Bu sayede kendinizi dinleme fırsatı bulursunuz ve rahatlarsınız. Bünyenizin ve kendinizin farkına varmanız spor öncesi kötü enerjileri atmak ve yerine iyi enerjilerle doldurmak için çok iyi bir fırsattır.

 

    Olumlu düşünün

Mutlu insanların hayatın olumlu taraflarından bakarken, mutsuz insanlar olumsuzluklara takılıp mutlu olmak icin sunulan fırsatları ıskalar. Oysa ıskalamak yerine onları farketmek sizi mutlu eder. Olumlu düşünerek olumlu enerjiyi çağırmak sizin elinizde.

   Kendinizi sevin

Üstte açıkladığımız öner ilerden daha önemli olan son önerimiz kendinizi sevmeniz ile ilgili. Hayat size ne yaşatırsa yaşatsın kendi nizi sevin. Karşılaştığınız zorluklardır sizi siz yapan ve o zorluklarla mücadele ederek benliğinizin oluştuğunu unutmayın. Her zorluğa ve her kolaylığa teşekkür edin. Çünkü onlar olmasaydı siz şuan ki “siz” olamazdınız. SEREN KARTAL

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı